Tarczyca, gruczoł wydzielania wewnętrznego jest umieszczony w przednio-dolnej części szyi. Jej główną rolą jest produkcja hormonów tarczycy, które są wydzielane do krwi, a następnie przenoszone do każdej komórki w organizmie.

Hormony tarczycy pozwalają organizmowi wykorzystywać energię, zatrzymywać ciepło i zapewniać prawidłową pracę mózgu, serca i innych narządów.

W związku z powyższym, wiesz już jak istotne jest prawidłowe działanie tego gruczołu dla całego organizmu. Gdy nie pracuje właściwie, może produkować zbyt mało lub zbyt dużo hormonów tarczycy, co może skutkować również innymi problemami, jak nadmierna utrata masy ciała lub jej przyrost, zmęczenie i niepokój.

Istnieją 2 główne zaburzenia tarczycy: niedoczynność tarczycy i nadczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy jest stanem, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, powodując, że funkcje organizmu ulegają spowolnieniu, włączając w to także metabolizm.

Nadczynność tarczycy jest stanem, gdy tarczyca produkuje o wiele więcej hormonów niż jest to potrzebne, powodując znaczne przyspieszenie funkcji organizmu, które dotyczy również metabolizmu i tętna.

Objawy dysfunkcji tarczycy są różne, ale zazwyczaj obejmują zmiany apetytu, uczucie wyczerpania, wysoki poziom cholesterolu, bezsenność, wypadanie włosów, zaburzenia temperatury ciała.

Jeśli przypuszczasz, że możesz mieć problemy z tarczycą, udaj się do lekarza. Po sprecyzowaniu problemu, rozważ włączenie do swojej codziennej rutyny jednego z tych skarbów natury:

Niedoczynność tarczycy

  1. Morszczyn pęcherzykowaty

Udowodniono, że glon należący do brunatnic jest bardzo skuteczny w leczeniu niedoczynności tarczycy, ze względu na dużą zawartość jodu, który jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla tarczycy.

2. Siemię lniane

Wszyscy wiemy, że siemię lniane jest korzystne w leczeniu problemów trawiennych, ale wykazuje również dobroczynne właściwości w leczeniu niedoczynności tarczycy. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą go używać na co dzień, w celu zwiększenia proporcji hormonów tarczycy w organizmie. Około jedna łyżka dziennie wystarczy, aby czerpać z niego korzyści.

3. Wiesiołek

Roślina ta może pomóc zarządzać objawami niedoczynności tarczycy. Zmniejsza wypadanie włosów i łagodzi bóle menstruacyjne. Za najbardziej korzystne uważane jest picie ziołowych naparów w postaci herbaty.

4. Lukrecja

Niedoczynność tarczycy może powodować zmęczenie, na które może pomóc lukrecja.  Lukrecja pomaga regulować hormony tarczycy, jednocześnie zapewniając łagodny zastrzyk energii.  Ponadto, lukrecja zawiera kwas glicyretynowy – związek, którego właściwości zostały przebadane i potwierdzone na zdolność hamowania wzrostu pewnych typów nowotworów tarczycy.

Nadczynność tarczycy

5. Echinacea

Zioło to jest znane ze swoich właściwości wzmacniających odporność. Osoby z nadczynnością tarczycy mogą używać korzeni tego zioła w celu poprawy zdrowia. Wystarczy zagotować je we wrzącej wodzie, aby przyrządzić zdrową i pożywną herbatę.

6. Melisa

Melisa znana jest ze swych właściwości uspokajających. Działa ona na tarczycę bezpośrednio przez blokowanie jej niektórych hormonów, co pomaga normalizować nadmierną aktywność występującą przy nadczynności tarczycy.

W obu dysfunkcjach tarczycy pomocne są również:

7. Imbir

Imbir posiada wiele właściwości zdrowotnych, a wsparcie tarczycy jest jedną z nich. Jest on bogaty w cynk, magnez i potas – składniki odżywcze wymagane dla optymalnego zdrowia tarczycy. Aby zrobić herbatę użyj świeżego imbiru z odrobiną organicznego miodu.

8. Pokrzywa

Pokrzywa dzięki swej wysokiej zawartości jodu jest również korzystna dla zdrowia tarczycy. Pomaga uzupełniać jego niedobory w organizmie (w dzisiejszych czasach jest to powszechne zjawisko). Zrobienie z niej herbaty jest banalnie proste. A gdy mam dostęp do świeżej pokrzywy robię z niej również wyciąg, czyli zagotowuję w garnku z wodą, aż do momentu wrzenia, po czym odstawiam pod przykryciem na 5-10 minut. Gotowe!

Jeśli tak jak ja interesujesz się zdrowiem i lubisz otaczać się wszystkim, co piękne – ten  newsletter jest dla Ciebie!


8 KOMENTARZE

  1. O lukrecji już kiedyś czytałam i nawet zaczęłam pić herbatkę z lukrecją – trochę za słodka dla mnie 🙂 A potem postanowiłam zakupić korzeń do ssania… i się zaczęło! 😉 Pół Warszawy za nim zjechałam 😉
    Nawet nie przypuszczałam że może być z tym taki problem… 😉

    • Zgadza się, herbatkę bez problemu można dostać w większości sklepów zielarskich, z korzeniem jest już większy problem. Ale warto, gdyż posiada szczególnie leczniczą moc.

  2. Bardzo fajna strona 🙂 Jest jeszcze jedna nieprzyjemna i popularna choroba tarczycy – choroba Hashimoto. Napiszecie coś o ty? Pozdrawiam, życzę wszystkiego dobrego autorom!

    • Dziękuję, w przyszłości jak najbardziej możliwe, że temat ten zostanie poruszony na blogu. Pozdrawiam ciepło!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój komentarz nie może być pusty!
Proszę podać swoją Nazwę!