Planeta Świadomości
Blog dla ludzi z pasją życia, życia w zdrowiu.

Jak działa ludzki umysł? 17 kroków do samopoznania

4
SeoHost.pl

Ludzki umysł to arcydzieło. Jest wspaniałym narzędziem o ogromnym potencjale. U większości ludzi znaczna jego część nie zostaje wykorzystana. Spowodowane jest to tym, że nasz umysł przejmuje nad nami kontrolę – nie my nad nim. Aby sytuacja się odwróciła musimy najpierw go poznać i dowiedzieć się o nim kilku rzeczy. Tak więc sprawdźmy jak działa ludzki umysł.

Zagadki i siła umysłu

Jak działa ludzki umysł – 17 ważnych informacji, o których każdy powinien wiedzieć.

1. Najważniejszą rzeczą, którą musimy zrozumieć jest to, że nasz umysł nie istnieje oddzielnie, indywidualnie, jak jakiś samodzielny obiekt. Umysł nie jest obiektem, lecz procesem. Procesem stałego potoku myśli. Ten strumień myśli postrzegamy właśnie jako umysł. Naturą myśli jest to, że są one w ciągłym ruchu, a ruch ten, niemal automatycznie, tworzy umysł.

jak działa umysł2. Umysł znajduje się… w każdej komórce ciała. Czaszka zawiera mózg, nie umysł. Myśl jest energią, nie przedmiotem. Mózg człowieka jest przedmiotem. To fizyczny, biochemiczny mechanizm- najbardziej skomplikowany, największy w ludzkim ciele (lecz nie jedyny), za pomocą którego ciało przetwarza/przekłada energię myśli na fizyczne impulsy. Mózg człowieka jest przetwornikiem. Jak całe zresztą ciało. W każdej komórce znajdują się maleńkie przetworniki. Biochemicy twierdzą, że poszczególne komórki zdają się posiadać swoją własną inteligencję. Dotyczy to również większych części ciała.

3. Charakterystyczną cechą naszego umysłu jest to, że ciągle wędruje. Działa jak gdyby w trybie automatycznym. Myśli przychodzą i odchodzą przez cały czas.

4. Przez większość czasu nasz umysł błądzi między przeszłością a przyszłością. Rozmyślamy nad naszymi doświadczeniami z przeszłości, nad krzywdami, których w niej doznaliśmy lub rozważamy cele i plany na przyszłość oraz obawy z tym związane.

5. Przez znaczną większość czasu, nasz umysł jest zamknięty w więzieniu przeszłości. Krąży wokół zdarzeń, szczególnie nieprzyjemnych i negatywnych, które się w niej wydarzyły. Chcielibyśmy zmienić bieg wydarzeń bądź martwimy się tym co inni mogą o nas pomyśleć i powiedzieć. Obawiamy się, że nasze zachowanie mogło wydawać się niewłaściwe w danym momencie.

6. Innym rodzajem więzienia jest trzymanie się kurczowo wyimaginowanej przyszłości, idylli. Wierzymy często, że jeżeli coś się wydarzy to dopiero wtedy będziemy mogli zaznać szczęścia. Wówczas mobilizujemy energię, aby urzeczywistnić to pragnienie. Mamy jednak tendencję omijania oferowanych przez życie możliwości. Robimy to często bez zastanowienia.
Poza tym z mieć nie wynika być, lecz na odwrót. Najpierw jesteś „mądry”, „szczęśliwy”, „dobry” itd., następnie w oparciu o to uczucie zaczynasz robić rzeczy, które z biegiem czasu dają Ci to co chciałeś „mieć”. Większość ludzi pojmuje to na opak. Myślą, że jak będą coś „mieć” (na przykład więcej pieniędzy) to będą mogli coś „zrobić” (kupić dom, samochód, wyjechać na wakacje), co z kolei pozwoli im „być” (szczęśliwym, spełnionym, zadowolonym itd).

7. Twórcza siła umysłu jest dostępna tylko w chwili obecnej- w tu i teraz. Dokładnie tak samo jak życie.

8. Nasz umysł ma skłonność do ciągłego oceniania. Oznacza to dla nas, że nie tylko doświadczamy pewnych zdarzeń, ale również klasyfikujemy je jako dobre bądź złe. Oceniamy wszystko co wydarzyło się w naszym życiu, ale również wszystkich ludzi, których spotykamy na swojej drodze.

zagadki umysłu9. Nasz umysł ciągle tworzy przeróżne historie. Całość składa się z naszych osobistych doświadczeń.

10. Ludzki umysł zwykle odrzuca chwilę obecną. A nawet jest do niej wrogo nastawiony. Często myślimy, że „to czy tamto nie powinno się dziać” czy, że „powinienem być teraz gdzie indziej, w jakimś znacznie lepszym miejscu”. Zadajemy sobie pytania typu: „dlaczego takie rzeczy zdarzają się przez cały czas tylko mnie?” Nasz umysł ciągle walczy z teraźniejszością.

11. Uwarunkowane mentalnie wzorce umysłowe są realizowane jako nasze systemy przekonań i wierzeń oraz wzorce myślowe w naszym życiu. Wpływają one na nasze automatyczne reakcje i sposób postrzegania siebie i świata.

12. Uwarunkowane wzorce myślowe zostały nam przekazane przez naszych rodziców oraz społeczeństwo, w którym dorastaliśmy. Niektóre są zapożyczone również z mediów.

13. Bardzo często bezkrytycznie, bez większego zastanowienia, przyjmujemy te gotowe szablony myślowe i przekonania jako swoje. Ponadto identyfikujemy się z tymi zakotwiczonymi w podświadomości wzorcami, które w ten sposób wpływają na naszą osobowość.

14. Uwarunkowane wzorce myślowe stawiają na pierwszym miejscu rozwój ego i dokładają wszelkich starań, aby go kontynuować, aż do końca życia jednostki. Nakłaniają do stworzenia potężnego ego i każą nam wierzyć, że jest to ostateczny cel ludzkiego życia.

A przecież jesteśmy czymś znacznie większym i potężniejszym niż nasze ego!

15. Nasz umysł kreuje własne wyobrażenie na temat naszego osobistego rozwoju. W tym samym czasie jedna połowa umysłu uznaje drugą, którą chcemy zmienić- za złą. Mentalne wyobrażenia walczą ze sobą, próbując pokonać się nawzajem. Używają do tego broni selektywnego postrzegania oraz zmyślonych historyjek.

16. Nasz umysł jest jednym z najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych instrumentów na świecie. W dzisiejszych czasach jest niestety bombardowany informacjami do tego stopnia, że staje się praktycznie przepełniony. Wówczas ogromne ilości nieprzetworzonych informacji wirują w głowie tak szybko, wywołując chaos i zamieszanie, że czasami czujemy się, jakbyśmy mieli zaraz oszaleć 😉 M. in. dlatego tak ważna jest medytacja. Stanowi ona bowiem reset i odprężenie dla naszego umysłu.
siła umysłu17. Umysł służy jako środek komunikacji ze światem. Używając go świadomie, uwalniana jest twórcza energia wszechświata, która tworzy wspaniałą harmonię. I daje wiele możliwości!

 

W dzisiejszym świecie coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć, że są czymś znacznie większym od swojego umysłu, swoich myśli i emocji. Wielu doświadcza swojej prawdziwej istoty. Nasza uwaga nie jest już w pełni zaangażowana w opowiadania naszego umysłu na temat naszych osobistych historii. Coraz rzadziej się z nimi identyfikujemy, stając się coraz bardziej wrażliwi na głębsze aspekty naszego życia. Zaczynamy również coraz częściej dostrzegać przerwy między natłokiem myśli i kierować swą uwagę poza granice umysłu.

Warto wiedzieć jak działa ludzki umysł oraz.. poznać jego siłę, a także wiedzieć jak zwiększyć wydajność swojego mózgu🙂

Źródła: 1, 2, 3

Podobne artykuły
Komentarze (4)
  1. ts

    Extra artykuł 🙂 czytałem go wiele razy 🙂

    1. Planeta Świadomości

      🙂

  2. Milicja

    W spowodowaniu aby umysł stał się narzedziem a nie panem pomaga świadomosć.Trzy cwiczenia umysłu:Obserwacja,pustka i koncentracja.Obserwacja spowoduje zdystansowanie się do swojego narzedzia i poznanie jego mechanizmów także naleciałości kulturowych oraz schematów wpojonych na których operuje.Pozatym brak osądu(religijnego) w trakcie poznawania umozliwia jak to określa taoizm czyste poznanie natury rzeczy,w tym siebie.Pustka ma za zadanie dyscypline umysłu i przejęcie nad nim kontrili,przciwdziałaniu jego samowoli.Koncentracja(szeroko pojeta) ma za zadanie jego ćwiczenie i rozbudowywanie odbioru rzeczywistosci aby nie zamienić go w bezmyślnosć i osowiałosć jak niektórzy proponuję w tym ci którzy twierdzą że należy zyć TYLKO obecna chwilą.W wypadku tych którzy mają doczynienia z zaszłą traumą polecam wydobywanie jej na światło wbrew sumieniu które chciałoby równierz niekontrolowane zagnębić własnego nosiciela.Lecz do tego potrzebna jest świadomość własnego autorytetu jako pana a nie ofiary i takze logika pomagajaca uporac sie z takimi opornikami.Na początku taka praktyka bedzie bolesna lecz póżniej „gnebiciel”straci na swojej mocy i odejdzie.Nie polecam w tym wypadku rozczulania się nad sobą lecz postawę władczą i nieugięta.Powszechny kult jednostki i wielkie ego wraz z słaboscią uniemożliwiaja w niejednym wypadku radzenie sobie z traumami czy sumieniem.Trzeba równierz zdać sobie sprawę iz nie jest sie pępkiem świata ale jego nikła częścią.Pomocne w tym moze być czytanie o wszechswiecie i jego ogromie.Po prostu szersze spojrzenie,poza siebie.

  3. ispmedia.pl

    Fajny blog!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuję